CENNE PORADY

W dobie lawinowo rosnących cen ropy naftowej, elektryczności i gazu ogrzewanie kominkowe okazuje się jednym z najtańszych. Przy zachowaniu określonych technik budowy i odpowiednim zadbaniu o izolację cieplną już samo rozprowadzenie ciepła w systemie tzw. “niewymuszonym” jest w stanie w niedługim czasie ogrzać dość dużej powierzchni dom. W przypadku większych powierzchni można zamontować tzw. Turbinę, która jeszcze bardziej podnosi wydajność takiego ogrzewania. Poza walorami grzewczymi kominki mają jeszcze jedna niedocenianą zaletę. Tworzą niepowtarzalną atmosferę i pozwalają się zrelaksować.

O ogrzewaniu kominkowym dobrze jest pomyśleć już na samym początku budowy domu. W przypadku, gdy są Państwo zainteresowani instalacją obudowy prefabrykowanej (gotowej) należy zwrócić uwagę na to by komin był zlicowany ze ściana. Nie należy też zapomnieć o doprowadzeniu świeżego powietrza do kominka z zewnątrz. Jest to szczególnie ważne przy wkładach z płaszczem wodnym. Kominek najlepiej jest zamontować zaraz po wykonaniu tynków wewnętrznych, lecz przed położeniem podłogi.

Generalnie kominki dzielimy na trzy rodzaje:
– otwarte
– zamknięte z wkładem grzewczym (żeliwnym bądź z blachy ognioodpornej)
– zamknięte z wkładem z płaszczem wodnym.

Z uwagi na nieekonomiczność spalania i dozę straty ciepła (które się po prostu w większości marnuje) kominki otwarte tracą na popularności. Montuje się je w dużych pomieszczeniach i maja charakter przede wszystkim dekoracyjny. Znakomicie nadają się np. do hoteli, restauracji.

Kominki z zamkniętą komorą spalania z wkładem grzewczym wymagają zdecydowanie mniejszej ilości drewna do uzyskania wysokiej temperatury. Spala się też ono zdecydowanie wolniej. Przy instalacji dystrybutora powietrza lub alternatywnego rozwiązania rozprowadzenia powietrza pozwala na szybkie i sprawne ogrzanie co najmniej kilku pomieszczeń w domu.

Kominki z płaszczem wodnym wymagają już zdecydowanie większych nakładów finansowych. Polecamy je jedynie do zaawansowanych instalacji grzewczych w których kominek podłączony jest do centralnego ogrzewania, najlepiej również kolektora słonecznego.